Distinguished Academic Staff

A-Z Lists by Surname:
 
Members of the Chinese Academy of Sciences
Name
Field
Time of Election
Material
2001
Macromolecular Material
1991
Architecture
2005
 
Members of the Chinese Academy of Engineering
Name
Field
Time of Election
Paper-making
2003
Architecture
1999
LI Licheng
Electric Power
2007
QU Jinping
Light industry equipment and control
2011
WANG Yingjun
Inorganic non-metallic materials
2013
 
Foreign Member of Russian Academy of Engineering and
Foreign Member of St. Petersburg Academy of Engineering
Name
Field
Time of Election
Paper-making
2001
 
Jointly Appointed Academicians
Members of the Chinese Academy of Sciences
Members of the Chinese Academy of Engineering
SUN Youxian
CAI Tianyou
ZHENG Ping
XIE Lili
 OUYANG Pingkai
 QIU Dingfan
LI Can
HAN Yingduo
 ZHOU Kesong
ZHU Weiqiu
LI Guanxing
 LU Bingheng
 TANG Benzhong
WEI Fusheng
 ZHANG Xingdong
WANG Zhanguo
 
CEN Kefa
 
 
 
 
 
 
 
Professors of Cheung KongChang Jiang Scholars Program
Name
School
Honor
Time
Ba Zan
School of Materials Science and Engineering
Chair Professor of Cheung Kong Scholars Program
2008
CHEN Feng
School of Light Industry and Food Science
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2004
HUANG Jie
School of Automation Science and Engineering
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2002
LI Jing
School of Chemistry and Chemical Engineering
Chair Professor of Cheung Kong Scholars Program
2007
LU Jidong
School of Electric Power
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2000
QIU Jianrong
School of Materials Science and Engineering
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2008
QU Jinping
School of Mechanical & Automotive Engineering
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
1999
SUN Runcang
School of Light Industry and Food Sciences
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2000
TONG Zhen
School of Materials Science and Engineering
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2000
XIAO Huining
School of Light Industry and Food Science
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2005
XIE Lihua
School of Automation Science and Engineering
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2005
ZHU Min
School of Mechanical & Automotive Engineering
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2002
MA Yuguang
School of Materials Science and Engineering
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2005
SUN Yimin
School of Architecture
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2010
LI Yuanqing
School of Automation Science and Engineering
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2013
WU Bo
School of Civil Engineering and Transportation
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2013
ZHAO Mouming
School of Food Science and Engineering
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2013
ZHANG Guangzhao
School of Materials Science and Engineering
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2013
ZHANG Qinyuan
School of Materials Science and Engineering
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2015
ZHANG Weiguo
School of Business Administration
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2015
WU Hongbin
School of Materials Science and Engineering
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2016
YANG ZHONGMIN
School of Materials Science and Engineering
Specially Invited Professor of Cheung Kong Scholars Program
2016
JING Naihuan
School of Mathematics
Chair Professor of Cheung Kong Scholars Program
2010
LIU Ruihai
School of Food Science and Engineering
Chair Professor of Cheung Kong Scholars Program
2015
WANG Xiaoying
School of Light Industry and Engineering
Chair Professor of Cheung Kong Young Scholars Program
2016
ZHANG Xiuyin
School of Electronic and Information Engineering
Chair Professor of Cheung Kong Young Scholars Program
2016
 
 
 Winners of the National Outstanding Youngster Science Fund
Name
School
Time
JIANG Huanfeng
School of Chemistry and Chemical Engineering
2006
LI Yuanqing
School of Automation Science and Engineering
2008
LI Yuanyuan
School of Mechanical & Automotive Engineering
2003
QIAN Yu
School of Chemistry and Chemical Engineering
2005
QU Jinping
School of Mechanical & Automotive Engineering
1999
SUN Runcang
School of Light Industry and Food Sciences
2000
TONG Zhen
School of Materials Science and Engineering
1997
WEI Gang
School of Electronic and Information Engineering
2006
ZHANG Weiguo
School of Business Administration
2008
ZHANG Xianmin
School of Mechanical & Automotive Engineering
2008
ZHU Min
School of Mechanical & Automotive Engineering
1999
QIU Jianrong
School of Materials Science and Engineering
2001
MA Yuguang
School of Materials Science and Engineering
2002
ZHU Changjiang
School of Mathematics
2006
ZHANG Guangzhao
School of Materials Science and Engineering
2007
QIU Xueqing
School of Chemistry and Chemical Engineering
2009
SUN Zhendong
School of Automation Science and Engineering
2009
WU Shuizhu
School of Materials Science and Engineering
2010
WU Bo
School of Civil Engineering and Transportation
2010
ZHANG Qinyuan
School of Materials Science and Engineering
2011
HUANG Fei
School of Materials Science and Engineering
2011
WANG Ping
School of Materials Science and Engineering
2011
LIN Zhang
School of Environment and Energy
2011
CHEN Junwu
School of Materials Science and Engineering
2012
WU Hongbin
School of Materials Science and Engineering
2012
WANG Haihui
School of Chemistry and Chemical Engineering
2012
WANG Cong
School of Automation Science and Engineering
2012
YANG Zhongmin
School of Materials Science and Engineering
2013
ZHENG Junyu
School of Environment and Energy
2013
ZHANG Lizhi
School of Chemistry and Chemical Engineering
2014
QIN Anjun
School of Materials Science and Engineering
2015
SU Shijian
School of Materials Science and Engineering
2016
LI Zhijun
School of Automation Science and Engineering
2016
 
Selected Member of State Level “1000, 100 and 10 Project”
Name
School
Time
JIANG Huanfeng
School of Chemistry and Chemical Engineering
2008
LI Yuanyuan
School of Mechanical & Automotive Engineering
2003
QIAN Yu
School of Chemistry and Chemical Engineering
2004
QU Jinping
School of Mechanical & Automotive Engineering
1999
SUN Yimin
School of Architecture
2006
TONG Zhen
School of Materials Science and Engineering
1999
WEI Gang
School of Electronic and Information Engineering
1999
WU Bo
School of Architecture
2004
ZHANG Xianmin
School of Mechanical & Automotive Engineering
2004
ZHAO Mouming
School of Light Industry and Food Sciences
2008
ZHOU Shaoqi
School of Environment and Energy
2008
LI Di
School of Mechanical & Automotive Engineering
2010
SUN Zhendong
School of Automation Science and Engineering
2010
HU Yongyou
School of Environment and Energy
2010
ZHANG Guangzhao
School of Materials Science and Engineering
2010
MENG Qinglin
School of Architecture
2012
WAN Jinquan
School of Environment and Energy
2012
TANG Yong
School of Mechanical & Automotive Engineering
2012
LI Xuehui
School of Chemistry and Chemical Engineering
2014
LOU Wenyong
School of Food Science and Engineering
2014
REN Li
School of Materials Science and Engineering
2014
ZHANG Xiuyin
School of Electronic and Information Engineering
2014
JIANG Jianguo
School of Journalism and Communication
2014
 
Note: The State Level “1000, 100 and 10 Project” is a project initiated by the State Ministry of Commerce to promote service outsourcing of China, in other words, 10 domestic cities with internationally competitiveness are selected as bases for service outsourcing to attract 100 world-renowned transnational corporations shifting their service outsourcing to China and cultivate 1000 domestic big-and-middle-sized service outsourcing enterprises in undertaking the service transfer.
 
The first batch of Selected Talents by the “New Century National 100, 1000 and 10,000 Talents Project”
Name
School
Time
HUANG Hanxiong
School of Mechanical & Automotive Engineering
2002
QIAN Yu
School of Chemistry and Chemical Engineering
1999
QU Jinping
School of Mechanical & Automotive Engineering
1997
TONG Zhen
School of Materials Science and Engineering
1997
WEI Gang
School of Electronic and Information Engineering
1997
WU Bo
School of Architecture
1999
ZHANG Xianmin
School of Mechanical & Automotive Engineering
2007
QIU Xueqing
School of Chemistry and Chemical Engineering
2009
LI Yuanqing
School of Automation Science and Engineering
2009
MA Yuguang
School of Materials Science and Engineering
2013
ZHANG Weiguo
School of Business Administration
2013
LIN Zhang
School of Environment and Energy
2013
SUN Yimin
School of Architecture
2014
 
Note: The “New Century National 100, 1000 and 10,000 Talents Project” is a project formulated in accordance with the country’s development of science and technology as well as that of economy and society so as to reinforce the talents training in the new century. In other words, by the end of 2000, more than one hundred academic and technical leaders at the age of 45 or so are should have been cultivated to enter the frontier of world technology; more than 1000 above the age of 45 entering the frontier of domestic technology; and more than 1000 at the age of 30-45 with considerably high level of academic achievements in relevant fields as backup selections, which has constituted the 3 levels of selected talents. 
 
Professors of The Thousand Talents Plan
Name
Program Category
Institute
Time
Cheng Zhengdi
The Recruitment Program for Topnotch Talents and Teams
South China Advanced Institute for Soft Matter Science and Technology
2015
Wu Qinghua
The Recruitment Program for Innovative Talents (Long Term)
School of Electric Power 
2010
Su Chunyi
The Recruitment Program for Innovative Talents (Long Term)
School of Automation Science and Engineering
2010
Jing Naihuan
The Recruitment Program for Innovative Talents (Long Term)
School of Mathematics
2010
Zhao Xiande
The Recruitment Program for Innovative Talents (Long Term)
School of Business Administration
2010
Wang Xuezhong
The Recruitment Program for Innovative Talents (Long Term)
School of Chemistry and Chemical Engineering
2010
Chen Shaowei
The Recruitment Program for Innovative Talents (Long Term)
School of Environment and Energy
2010
Eremets
The Recruitment Program for Innovative Talents (Long Term)
School of Physics and Optoelectronic Technology
2010
Jiang Jianer
The Recruitment Program for Innovative Talents (Long Term)
School of Light Industry and Engineering
2010
Tao Dacheng
The Recruitment Program for Innovative Talents (Long Term)
School of Electronic and Information Engineering
2013
Li Fanghong
The Recruitment Program for Innovative Talents (Long Term)
School of Medicine
2014
Tan Wen
The Recruitment Program for Entrepreneurs
School of Bioscience and Bioengineering
2009
Zhao Zijian
The Recruitment Program for Entrepreneurs
School of Bioscience and Bioengineering
2012
Subhash Rakheja
The Recruitment Program for Foreign Experts
(Long Term)
School of Mechanical and Automotive Engineering
2012
Liu Meilin
The Recruitment Program for Innovative Talents (Short Term)
School of Environment and Energy
2011
Sergej Fatikow
The Recruitment Program for Foreign Experts
(Short Term)
School of Mechanical and Automotive Engineering
2013
Xie Zengqi
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Materials Science and Engineering
2012
Tang Wenhu
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Electric Power
2012
Ye Xuanli
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Materials Science and Engineering
2013
Yang Chenguang
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Automation Science and Engineering
2014
Yao Zhiwei
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Automation Science and Engineering
2014
Zhang Min
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Chemistry and Chemical Engineering
2015
Shi Zhenqing
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Environment and Energy
2015
Zhang Lei
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Chemistry and Chemical Engineering
2015
Wang Chao
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Materials Science and Engineering
2015
Chen Weien
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Medicine
2016
Liu Jinbin
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Chemistry and Chemical Engineering
2016
Jia Kui
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Electronic and Information Engineering
2016
Yin Panchao
The Recruitment Program for Young Professionals
South China Advanced Institute for Soft Matter Science and Technology
2016
Ma Zhiqiang
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Chemistry and Chemical Engineering
2017
Dong Xuehui
The Recruitment Program for Young Professionals
South China Advanced Institute for Soft Matter Science and Technology
2017
Chen Yan
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Environment and Energy
2017
He Chunmao
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Chemistry and Chemical Engineering
2017
Qi Haisong
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Light Industry and Engineering
2017
Liu Jun
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Materials Science and Engineering
2017
Qiu Yongcai
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Environment and Energy
2017
Zhou Bo
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Materials Science and Engineering
2017
Zhou Yan
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Materials Science and Engineering
2017
Yue Kan
The Recruitment Program for Young Professionals
South China Advanced Institute for Soft Matter Science and Technology
2017
Tan Mingkui
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Software Engineering
2017
Zhao Jian
The Recruitment Program for Young Professionals
School of Electronic and Information Engineering
2017